Home / Uncategorized / Studenckie strajki okupacyjne na uniwersytetach
Studenckie strajki okupacyjne na uniwersytetach

Studenckie strajki okupacyjne na uniwersytetach

Studenci na różnych europejskich uniwersytetach, w tym od niedawna w Polsce, zainspirowani trwającymi pro-palestyńskimi demonstracjami na kampusach w Stanach Zjednoczonych, okupują uniwersyteckie sale i obiekty, domagając się zakończenia partnerstwa z izraelskimi instytucjami z powodu izraelskiej masakry w Strefie Gazy.

W przeciągu ostatnich kilku dni taką formę protestu zastosowali studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Protestujący domagają się od władz uczelni potępienia działań zbrojnych Izraela w Strefie Gazy,uznania prawa Palestyńczyków do równości i samostanowienia, uznania prawa do powrotu dla palestyńskich uchodźców, jawności oraz zerwania współpracy z izraelskimi instytucjami akademickimi, ośrodkami badawczymi i firmami itd.

Jako Alternatywa Socjalistyczna uważamy, że należy podjąć działania, których celem będzie rozszerzenie studenckiego sprzeciwu na wszystkie uniwersytety i uczelnie wyższe w całym kraju. Jednak należy pamiętać również o sile klasy robotniczej, która już nieraz w przeszłości udowodniła, że potrafi doprowadzić do upadku ludobójcze rządy i rządy wspierające ludobójców. Dlatego też ważne jest tworzenie szerszej formy nacisku na polityków i władze uczelniane, która zaangażuje ludzi pracy i niezwiązanych ze środowiskiem akademickim w walkę o wolną Palestynę.

Nasze żądania polityczne są następujące:

Uznanie przez polski rząd izraelskich działań w Strefie Gazy za ludobójstwo.

Natychmiastowe zerwanie wszelkich form współpracy akademickiej z izraelskimi uniwersytetami oraz instytucjami badawczymi.

Zerwanie stosunków dyplomatycznych z Izraelem i wydalenie ambasadora Izraela z Polski.

Wywarcie natychmiastowej presji na polski rząd, aby stanowczo potępił zbrodnicze działania Izraela w Strefie Gazy i podjął zdecydowane kroki dyplomatyczne w celu wsparcia praw Palestyńczyków.

Pełne wsparcie dla ruchu BDS (Boycott, Divestment, Sanctions) poprzez aktywne promowanie bojkotu produktów izraelskich oraz firm wspierających politykę Izraela.

Organizacja szeroko zakrojonych kampanii informacyjnych, które ujawnią prawdę o sytuacji w Strefie Gazy oraz wpływie izraelskiej okupacji na życie codzienne Palestyńczyków.

About Alternatywa Socjalistyczna

Alternatywa Socjalistyczna jest polską sekcją International Socialist Alternative
Scroll To Top