Home / Oświadczenia / Przedstawiamy internationalsocialist.net – Nową stronę internetową International Socialist Alternative (Międzynarodowa Alternatywa Socjalistyczna, ISA – dawniej CWI)
Przedstawiamy internationalsocialist.net – Nową stronę internetową International Socialist Alternative (Międzynarodowa Alternatywa Socjalistyczna, ISA – dawniej CWI)

Przedstawiamy internationalsocialist.net – Nową stronę internetową International Socialist Alternative (Międzynarodowa Alternatywa Socjalistyczna, ISA – dawniej CWI)

Przedstawiamy internationalsocialist.net, nową stronę internetową International Socialist Alternative (Międzynarodowej Alternatywy Socjalistycznej, dawniej Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej). Będzie ona źródłem regularnych socjalistycznych analiz wysokiej jakości, niusów oraz perspektyw dotyczących wydarzeń na świecie, jak również będzie przedstawiać organizacje ISA w działaniu na całym świecie.

Start tej strony internetowej jest również publiczną premierą naszej nowej nazwy „International Socialist Alternative – Międzynarodowa Alternatywa Socjalistyczna”, przyjętej przez nasz 12. kongres światowy, który miał miejsce 27 stycznia – 1 lutego 2020 r.

W skali międzynarodowej, 2019 był rokiem protestów i powstań, z milionami walczącymi o lepszy świat. Wszyscy oni szukają alternatywy dla rosnącej i mnożących się katastrof, które przynosi globalny kapitalizm. Jesteśmy przekonani, że alternatywą dla słabości kapitalizmu jest socjalizm.

Miliony młodych ludzi maszerowało za sprawiedliwością klimatyczną. Francja doświadczyła najdłuższego strajku r w transporcie (obronie emerytur) od 1968 – roku rewolucji. W Ameryce łacińskiej strajki generalne i masowe mobilizacje zmusiły rządy do wycofania się z planowanych cięć i oszczędności. Heroiczna walka młodzieży i pracowników Hongkongu wstrząsa dyktaturą Xi Jinpinga w Chinach. W Afryce północnej i na bliskim wschodzie ludzie pracy obalili dyktatury na przestrzeni kilku miesięcy. Kobiety dalej walczą zarówno przeciwko opresji i przemocy płciowej, jak i na czele wielu innych szerszych walk.

Rewolty mas spotkały się z brutalnymi represjami w Boliwii, Iranie, Hongkongu, Chile i tam, gdzie dyktatury, klasy panujące i elity działają by pozostać u władzy i bronić systemu kapitalistycznego. Jednakże cechą charakteryzującą ostatnie walki jest ich determinacja i upór – trwają one miesiącami lub dłużej, jak i bohaterstwo w zetknięciu z brutalnością.

2019 był też rokiem odejścia mniejszości z Komitetu na rzecz Międzynarodówki Robotniczej, pośród intensywnej debaty. Politycznie, była to konserwatywna tendencja ignorująca ostatnie „nowe” masowe walki i znaczenie kluczowych dla marksistów spraw jak walka o klimat i środowisko, ruchy kobiece i feministyczne i antyrasizm. Mniejszość twierdząc, że skupia się na walkach pracowniczych i ruchu związkowym, w rzeczywistości również z nimi straciła łączność.

W przeciwieństwie do tego większość członków i sekcji CWI interweniowała sukcesami we wspomnianych walkach i ruchach, przy użyciu bojowego, internacjonalistycznego i socjalistycznego programu. Dla przykładu podczas globalnych strajków klimatycznych 20-27 września nasza skoordynowana kampania w 25 krajach dotarła do dziesiątek tysięcy młodych ludzi i pracowników.

Większość CWI zmienia teraz nazwę na International Socialist Alternative, z sekcjami w ponad 30 krajach. ISA jest rewolucyjną marksistowską międzynarodówką, organizującą i przygotowująca się do wielu nadchodzących walk. Już w 2019 osiągnęliśmy historyczne zdobycze.

Socjalizm zwyżkuje

W Seattle, Socialist Alternative stoczyła walkę z najbogatszym człowiekiem na świecie – Jeffem Bezosem – i wygrała! Nasza radna Kshama Sawant odegrała kluczową rolę w zwycięskiej walce o minimalną płacę godzinową $15 w pierwszym dużym mieście w USA. $15 rozszerzyło się teraz na cały kontynent. W wyborach miejskich w listopadzie 2019 korporacje wydały $4.5 miliona próbując pokonać Sawant; ich plany zostały pokrzyżowane. Masowa oddolna kampania na ulicach i w domach zwyciężyła. Wybory zostały wygrane dzięki dorobkowi Sawant w zwycięskich walkach u boku ludzi pracy i lokatorów.

Zwycięstwo Sawant jest częścią rosnącej fali poparcia dla socjalizmu w USA. Młodzi ludzie mają bardziej pozytywną opinię o socjalizmie niż o kapitalizmie. W Wielkiej Brytanii młodzież zdecydowanie poparła Corbyna i jego postulaty walki z cięciami. Wzrasta poparcie dla Sandersa, a jego słowa, że „miliarderzy nie powinni istnieć” budzą strach w sercach bogaczy.

Klasa robotnicza walczyła raz po raz, by zmienić świat. Zdobyła wiele reform, ale klasa kapitalistów nadal rządzi planetą. Było wiele rewolucyjnych walk, ale wszystkie poza jedną – rewolucją rosyjską – zostały pokonane lub zakończyły się tylko częściowymi zwycięstwami. Brakowało partii rewolucyjnej, podobnej do bolszewików w Rosji, która musi być internacjonalistyczna w swoim podejściu, polityce i formie organizacyjnej.

Rewolucja rosyjska 1917 roku była płomieniem nadziei na całym świecie, na zdobycie równych praw dla kobiet, ludzi LGBTQ i narodów uciskanych. Zdobyła ona pełne prawa demokratyczne, kontrolę robotniczą, krótszy tydzień roboczy, publiczną ochronę zdrowia, mieszkalnictwo i edukację. Tragicznie była jednak izolowana w związku z porażkami rewolucji w Europie, co doprowadziło do stalinowskiej dyktatury.

Naszym celem jest budowa nowej światowej siły rewolucyjnej, która pomoże klasie pracującej obalić kapitalizm. Rewolucja w dzisiejszym świecie, z dostępem do technologii i komunikacji oraz wykształconej klasy robotniczej nie dopuści do powstania nowego stalinizmu, wyciągając lekcje z przeszłości. Międzynarodowa planowana gospodarka z pełną demokratyczną kontrolą wybrukuje drogę ku pełnym prawom człowieka i równości, spełnieniu potrzeb wszystkich z jednoczesną troską o planetę.

Nowa era, nowa nazwa

Choć jesteśmy świadomi, że mniejszość naszych byłych członków, która niedawno opuściła nasze szeregi, bezprawnie posługuje się nazwą CWI, należy podkreślić, że organizacja znana uprzednio jako CWI zmienił teraz nazwę na International Socialist Alternative, podczas kongresu światowego, zgodnie ze statutem.

Na całym świecie miało miejsce wiele walk o wyższe płace, przeciwko rasizmowi, w obronie praw demokratycznych i przeciwko polityce cięć. Jesteśmy dumni z naszego historycznego dorobku walki – z pokonania Thatcher w Wielkiej Brytanii w walce przeciwko Poll Tax, z zorganizowania 40-tysięcznej demonstracji „Młodzieży Przeciwko Rasizmowi” w Belgii w 1992 roku, z naszej kluczowej roli w zwycięstwie praw aborcyjnych w Irlandii w 2018.

Jesteśmy zarówno młodą, jak i dojrzewającą organizacją międzynarodową. Dziedziczymy przeszłość, budujemy przyszłość. Nasza nowa nazwa odzwierciedla naszą determinację do śmiałe kampanii wśród młodzieży, kobiet i ludzi pracy o socjalistyczną przyszłość, która zapewni nam planetę, na której ludzka godność rozkwitnie.

About Alternatywa Socjalistyczna

Alternatywa Socjalistyczna jest polską sekcją International Socialist Alternative
Scroll To Top