Home / Uncategorized / Historyczny kryzys dla globalnego kapitalizmu – pomóż budować Socjalistyczną Alternatywę!
Historyczny kryzys dla globalnego kapitalizmu – pomóż budować Socjalistyczną Alternatywę!

Historyczny kryzys dla globalnego kapitalizmu – pomóż budować Socjalistyczną Alternatywę!

Ten rok, jak dotąd, upłynął pod znakiem nowych szczytów kryzysu dla katastrofalnego i chaotycznego systemu globalnego kapitalizmu. Podczas gdy nie widać realnego końca pandemii Covid-19, ludzie pracy stanęli w obliczu nowej brutalnej wojny na Ukrainie, nowych poziomów napięć między USA a Chinami, najwyższej od dziesięcioleci inflacji, prawicowej ofensywy przeciwko kobietom i osobom LGBTQ+, a także pogłębienia trwającego kryzysu gospodarczego, którego największą część ponoszą pracownicy i ubodzy na całym świecie.

Największe korporacje na świecie odnotowały 5 bilionów dolarów zysku, a najbogatsi ludzie planują kolejne podróże w kosmos. W tym samym czasie część planety zmaga się z poziomami ciepła nie widzianymi od ponad wieku i nowymi rekordami katastrof ekologicznych.

Okropności wojny na Ukrainie już zmieniają sposób, w jaki globalny kapitalizm widzi siebie w przyszłości. Rządy kapitalistyczne inwestują historyczne kwoty w militaryzację, co widać na przykładzie szwedzkiego i niemieckiego rządu kierowanego przez socjaldemokratów, które zwiększyły wydatki na wojsko do ogromnych 2% PKB (Polski rząd zamierza przeznaczyć na ten cel, aż 3% PKB – przyp. tłumacza). Zamiast tych destrukcyjnych działań potrzebujemy masowych inwestycji w ochronę klimatu, opiekę zdrowotną, usługi społeczne i edukację.

W Stanach Zjednoczonych, najbogatszym kraju świata, dochodzi do ponad jednej masowej strzelaniny dziennie, a niedożywienie niemowląt, spowodowane niedoborem preparatów dla dzieci, zmusza matki do dzielenia się mlekiem z piersi. Miliony kobiet stoją przed groźbą utraty prawa do aborcji, a prawica obiera sobie za cel młodzież LGBTQ+ i jej rodziców.

Państwo chińskie ogranicza również dostęp do reprodukcyjnej opieki zdrowotnej i kontynuuje swoją represyjną politykę ,,Zero Covid” z masowymi lockdownami, które spowodowały utratę miejsc pracy bez sieci bezpieczeństwa socjalnego, co szczególnie mocno uderza w społeczności migrantów. W tym samym czasie inni pracownicy są zamykani w swoich fabrykach i zmuszani do pracy. Lockdowny zostały uzupełnione o braki żywności, leków i innych artykułów pierwszej potrzeby.

Polaryzacja rośnie globalnie, co widać po zagrożeniach ze strony skrajnie prawicowych i prawicowych populistów rosnących w wielu częściach świata. Prawica wykorzystuje uzasadniony gniew klasy pracującej i biednych, by forsować swoje dzielące, fałszywe rozwiązania oparte na rasizmie, seksizmie, homofobii i ksenofobii.

Jednakże wśród ludzi pracy panuje również nastrój radykalnej zmiany i masowego rozczarowania politykami korporacyjnymi głównego nurtu, widoczny na przykład w serii zwycięstw lewicy w wyborach w Ameryce Łacińskiej lub szerokim poparciu dla sojuszu lewicy pod przywództwem Mélenchona we Francji. W miarę jak wielkie firmy i kapitalistyczne rządy starają się wyładować swój kryzys na zwykłych ludziach na całym świecie, klasa robotnicza i biedni ludzie walczą z nim.

Robotnicy w Sri Lance zorganizowali pierwszy od 42 lat strajk generalny przeciwko skorumpowanemu i opresyjnemu reżimowi Rajapaksy, jako część bojowego i odważnego ruchu masowego, który obalił część rządu. Ekstremalne podwyżki cen, brutalność reżimu i załamanie gospodarcze sprawiły, że miliony ludzi wyszły na ulice, by domagać się fundamentalnych zmian.

Pracownicy szpitali w Szanghaju protestowali i strajkowali przeciwko brutalnemu traktowaniu przez chińską dyktaturę, podczas gdy robotnicy zamknięci w fabrykach wzniecili zamieszki i starli się z policją.

Pracownicy w Turcji protestują i strajkują przeciwko gwałtownemu wzrostowi kosztów życia, a w Iranie robotnicy walczą z oszczędnościami gospodarczymi i zaniedbaniami rządu, które spowodowały m.in. zawalenie się budynku Metropol, zabijając dziesiątki osób.

Działalność ISA w terenie

Wraz z pogłębiającym się kryzysem ekologicznym i całkowitą porażką tego systemu w realizacji nawet skromnych zadań mających na celu walkę z nim, żądamy masowych inwestycji publicznych w socjalistyczny zielony nowy ład, aby stworzyć dziesiątki milionów dobrze płatnych miejsc pracy wysokiej jakości na całym świecie, zagarniając bogactwo miliarderów, aby sfinansować prawdziwą walkę ze zmianami klimatu. W listopadzie 2021 roku International Socialist Alternative zmobilizowała setki swoich członków ze wszystkich kontynentów do Glasgow, aby zaprotestować przeciwko bezczynności konferencji klimatycznej COP26. Jednym z naszych kluczowych postulatów jest wprowadzenie zanieczyszczających wielonarodowych koncernów i kluczowych sektorów gospodarki (energia, transport i mobilność, finanse, rolnictwo, opieka zdrowotna) do demokratycznej własności publicznej, aby wdrożyć ekologiczny i socjalistyczny plan gospodarczy, który reorganizuje gospodarkę tak, aby w pierwszej kolejności służyła ludziom i planecie. Przeczytaj 8-punktowy socjalistyczny program klimatyczny na stronie ISA. Uratuj planetę przed zyskami i wojną.

Kontynuując naszą pracę w ruchu klimatycznym, zorganizowaliśmy kolejny międzynarodowy kontyngent, by dołączyć do szwedzkiej sekcji ISA w protestach wokół konferencji Stockholm+50 w czerwcu tego roku. Szczyt ONZ w sprawie klimatu Stockholm+50 miał ,,uczcić 50 lat globalnej akcji na rzecz środowiska”, co stoi w jawnej sprzeczności z rzeczywistością, w której katastrofy ekologiczne są coraz częstsze, globalne ocieplenie wzrasta, a greenwashing ze strony elit nasila się. Kraj gospodarz, Szwecja, nie zdołał zrealizować 75% swoich celów klimatycznych w tym okresie. ISA pomogła zorganizować demonstracje w Sztokholmie, by dotrzeć do najlepszych warstw aktywistów klimatycznych i młodych ludzi, którzy są wściekli na tę kwestię, przekonując ich do potrzeby socjalistycznych zmian w walce ze zmianami klimatu.

Ponadto organizowaliśmy i uczestniczyliśmy w protestach, wiecach, pikietach i innych akcjach solidarnościowych przeciwko wojnie na Ukrainie, gdzie podstawowe potrzeby milionów ludzi są poświęcane przez imperialistyczne mocarstwa światowe w imię ropy i zysków.

Socjaliści w Rosji, którzy od dawna sprzeciwiają się reakcyjnemu rządowi Putina, zareagowali natychmiast, interweniując w spontaniczne protesty antywojenne w Rosji. 15 000 osób, również socjaliści stanęli w obliczu aresztowania, kilku z nich spędziło teraz krótkie okresy w więzieniu. Szczególnie jeden z nich, Dżawid Mamedow, po odbyciu dwóch miesięcznych wyroków za samo wystąpienie przeciwko wojnie, stanął w obliczu zarzutów karnych i prawdopodobnie długiego więzienia. Dzięki bardzo skutecznej międzynarodowej kampanii solidarnościowej udało się zapewnić Dżawidowi bezpieczeństwo. Podjęte kroki zapewniły, że socjaliści w Rosji mogą nadal działać, przygotowując się na przyszłość.

Kontynuowaliśmy również kampanię solidarności przeciwko represjom w Chinach i Hong Kongu oraz organizowaliśmy się przeciwko brutalnej dyktaturze KPCh w Chinach, która stoi w bezpośredniej opozycji do interesów całej klasy robotniczej i biednych ludzi w regionie i na całym świecie.

Nasi członkowie w RPA pomagali w budowaniu walki i strajku pracowników Clovera przeciwko zamknięciu fabryki i zwolnieniom, żądając w zamian podwyżki płac, wyrzucenia chciwych właścicieli MILCO/CBC i demokratycznej własności publicznej Clovera.

W Brazylii nasi członkowie są na ulicach walcząc z autorytarnym i reakcyjnym reżimem Bolsonaro. Nie może być żadnego kompromisu z instytucjami, które w pierwszej kolejności wyniosły go do władzy, takie ,,umiarkowane strategie” są skazane na porażkę. Zamiast tego wzywamy do zjednoczonego i niezależnego ruchu klasy robotniczej do walki z Bolsonaro i wszystkim, co on reprezentuje na ulicach, w miejscach pracy, w szkołach i na uniwersytetach.

W Stanach Zjednoczonych nasi członkowie odegrali kluczowe role w ostatniej fali organizowania się pracowników, szczególnie w Starbucks i Amazon, w organizowaniu protestów w obronie praw kobiet przed atakiem Sądu Najwyższego na aborcję oraz w obronie praw osób LGBTQ+ przed prawicowymi politykami i ich brutalnymi skrajnie prawicowymi zwolennikami.

W grudniu tego roku pokonaliśmy, po raz kolejny, niedemokratyczną próbę wielkiego biznesu i prawicy usunięcia Kshamy Sawant, jedynej marksistowskiej radnej w USA. Nasza kampania solidarnościowa Kshamy pokazała ponownie – kiedy walczymy, możemy wygrać!

Ponad 1500 wolontariuszy w Seattle wyszło, by pomóc Socjalistycznej Alternatywie w organizowaniu i prowadzeniu kampanii, a bezprecedensowa kampania o wartości miliona dolarów zebrała datki od 11 000 ludzi z klasy robotniczej. To było najważniejsze w wygraniu politycznej bitwy z miliarderami i prawicą. Walczący ruch nie jest zbudowany na samych ideach marksistowskich, wymaga zasobów, które zasilą działania.

Potrzebujemy wsparcia, aby pomóc w budowaniu walki – przekaż darowiznę na rzecz ISA!

Otrzymaliśmy ogromne wsparcie od zwykłych ludzi z klasy robotniczej, którzy żyją w coraz trudniejszych warunkach. Jest jasne, że w tym systemie nie ma wyjścia. Musimy budować siły, które przedstawiają alternatywę i walczą każdego dnia o socjalizm.

Abyśmy mogli wykorzystać naszą pracę i wywrzeć większy wpływ na wydarzenia, rozpoczynamy apel finansowy z celem 75 000 euro, w ramach pierwszego międzynarodowego wydarzenia ISA, które odbędzie się od czasu przed pandemią Covid-19 w 2020 roku.

Kapitalizm jest systemem globalnym i dlatego potrzebujemy globalnej walki. Dlatego priorytetem dla nas jest zbudowanie silnej międzynarodowej organizacji z centralnymi zasobami, aby móc budować i pomagać w koordynowaniu naszej pracy na całym świecie. Ten apel finansowy zostanie przeznaczony na budowanie kampanii, mobilizację naszych sił i odegranie roli w kluczowych walkach ludzi klasy pracującej w wielu krajach (w tym Polsce – przyp. tłumacza).

Prawdziwa władza znajduje się w rękach wielkich firm. Począwszy od decyzji podejmowanych na spotkaniach zarządu i konferencjach korporacyjnych; lobbingu korporacyjnego i darowizn dla partii kapitalistycznych; oraz prywatnych środków masowego przekazu, w tym mediów społecznościowych – władza polityczna i finansowa znajduje się poza zasięgiem rąk ludzi klasy pracującej. Ludzie klasy pracującej muszą zbudować swoją własną władzę.

Dlatego ISA całkowicie polega na składkach od naszych członków i sympatyków.

Czy możesz poświęcić minutę, aby przekazać darowiznę i pomóc nam osiągnąć nasz cel i usprawnić naszą pracę na całym świecie w nadchodzącym okresie? Darowizny można udzielić przez stronę ISA. Możesz przekazać darowiznę tutaj.

Tłumaczył: Remigiusz P.

Tekst oryginalny: https://internationalsocialist.net/en/2022/07/isa-financial-appeal

 

Zachęcamy także do wspólnej działalności w naszej polskiej sekcji!

About Alternatywa Socjalistyczna

Alternatywa Socjalistyczna jest polską sekcją International Socialist Alternative
Scroll To Top