Home / Nasze działania / Pomóż zbudować Międzynarodową Socjalistyczną Alternatywę w nowych częściach świata!
Pomóż zbudować Międzynarodową Socjalistyczną Alternatywę w nowych częściach świata!

Pomóż zbudować Międzynarodową Socjalistyczną Alternatywę w nowych częściach świata!

Świat się polaryzuje. Wraz z rewolucyjnymi i kontrrewolucyjnymi ruchami na całym świecie, International Socialist Alternative ma możliwość budowania i rozwijania się w nowych obszarach, w których wcześniej nie mieliśmy sekcji, lub w miejscach, w których sekcje mogą zostać wzmocnione przez dodatkowy wzrost liczby naszych zwolenników i członków. Chcemy, abyś odegrał swoją rolę w tym rozwoju! Oto kilka przykładów ważnej pracy, którą wykonujemy w różnych częściach świata, aby budować walkę o socjalizm:

We Włoszech mamy początkującą organizację, która wykonuje przełomową pracę, aby zbudować nową, rewolucyjną organizację, która może walczyć z prawicową, rasistowską i LGBTQIA+fobiczną polityką Georgii Meloni i Fratelli D’Italia.

W Indiach utworzyliśmy już podstawową grupę, a w ciągu ostatnich kilku miesięcy udało nam się wydać pierwszy numer gazety ISA India. Ta młoda, rewolucyjna organizacja została niedawno zainspirowana pracą wykonaną w Seattle w USA, mającą na celu uchwalenie pierwszego zakazu dyskryminacji kastowej poza Azją Południową, prowadzoną przez Kshamę Sawant i innych działaczy Alternatywy Socjalistycznej. Fakt, że walczymy z uciskiem na arenie międzynarodowej, może pomóc nam w powiększeniu tej małej grupy członków.

W różnych krajach na całym świecie, a przede wszystkim w Austrii, odegraliśmy kluczową rolę w tworzeniu grup solidarności i protestów na rzecz ruchu „Kobieta, Życie, Wolność” w Iranie. To przyciągnęło wielu nowych ludzi do ISA, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, a my szybko przygotowaliśmy tłumaczenia naszych materiałów na język perski i opublikowaliśmy je, aby pomóc wskazać drogę naprzód ruchowi rewolucyjnemu, przyciągając także wielu Irańczyków, Kurdów i Beludżów do ISA.

W Ameryce Łacińskiej staliśmy na czele wielu walk. W Brazylii pracowaliśmy na ulicach, aby obalić Bolsonaro, jednocześnie wskazując na limity ograniczonego programu Luli i mobilizując klasę robotniczą przeciwko próbie zamachu stanu Bolsonaro na początku 2023 roku. Uruchomiliśmy również Feministas Antiracistas Socialistas (Feministki Antyrasistowskie Socjalistki), aby zbudować zjednoczoną i potężną walkę o klasę robotniczą, która wspiera żądania kobiet, czarnoskórych, rdzennych mieszkanek, osób transpłciowych, lesbijek, osób biseksualnych i innych uciskanych osób w walce z uciskiem, który jest nieodłącznym elementem kapitalizmu.

W Argentynie, gdzie mamy niewielką liczbę zwolenników, wzywamy do stworzenia szerokiej i zjednoczonej alternatywy politycznej dla klasy robotniczej, która pobudzi mobilizację i walkę o strajk generalny, co będzie konieczne, aby oprzeć się środkom oszczędnościowym, które z pewnością nastąpią po tym, ktokolwiek wygra wybory w październiku.

W Meksyku, od jednego członka w momencie założenia ISA, mamy obecnie ponad 30 osób walczących i szerzących idee socjalistyczne. Nasza młoda sekcja zaangażowała się w wiele ważnych zmagań, aby walczyć z kryzysem kosztów utrzymania, domagać się bezpłatnej, bezpiecznej i legalnej aborcji w całym kraju, bronić klimatu i poprawić warunki w szkołach. Budują oni oddolne ruchy, które faktycznie mają siłę, by wygrać proponowane przez prezydenta Lopeza-Obradora reformy, takie jak ponowna nacjonalizacja sektora energetycznego, której ruch został ostatecznie zdemobilizowany przez samego Obradora. W zeszłym roku nasi członkowie w północnym mieście Saltillo prowadzili kampanię mającą na celu walkę z podwyżkami opłat za transport publiczny i odnieśli zwycięstwa, takie jak stworzenie warsztatów szkolących kierowców autobusów w zakresie zapobiegania przemocy ze względu na płeć, nowe przystanki autobusowe przystosowane dla osób niepełnosprawnych oraz komitet złożony z członków społeczności i kierowców, który ma nadzorować usługi transportu publicznego i wszelkie przyszłe podwyżki opłat.

W ciągu ostatnich miesięcy ISA, a zwłaszcza nasza belgijska sekcja, położyła szczególny nacisk na naszą pracę we Francji. Wraz z naszymi członkami i sympatykami we Francji uczestniczyliśmy w historycznym ruchu przeciwko reformie emerytalnej Macrona, interweniując w większości krajowych dni strajków i protestów oraz omawiając wnioski dotyczące dalszego rozwoju ruchu.

Podobnie w Portugalii, masowe strajki w sektorze edukacji wymagały od nas wysłania delegacji do udziału i interwencji w ogromnych protestach, zdobywając dane kontaktowe wielu osób zainteresowanych dołączeniem do ISA.

W Afryce mamy sekcje i grupy na całym kontynencie, które walczą o klasę robotniczą, rewolucyjne ruchy socjalistyczne w RPA, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Nigerii i Tunezji. Wiele z tych krajów stoi w obliczu trudnych warunków, z ciągłymi przerwami w dostawach energii spowodowanymi problemami energetycznymi, zaostrzonymi przez kryzys klimatyczny, wraz z kryzysem kosztów utrzymania, który ma znacznie większy wpływ na neokolonialny świat. ISA pomaga finansować budowę tych sekcji, nie tylko tam, gdzie mamy już członków, ale także w nowych miejscach, gdzie musimy pilnie budować siły socjalizmu. Weźmy na przykład Ugandę, gdzie niedawno uchwalono przepisy zakazujące związków LGBTQ+ pod karą śmierci. Musimy pomóc zorganizować się w walce z tymi opresyjnymi reżimami, które są nieodłącznym elementem kapitalizmu!

Jeśli zgadzasz się, że musimy pilnie rozprzestrzenić ruch socjalistyczny na nowe regiony świata, prosimy o jednorazową lub miesięczną darowiznę na rzecz International Socialist Alternative, aby wesprzeć naszą pracę nad budowaniem nowych obszarów.

Duża część naszej pracy opiera się na orientacji na feminizm socjalistyczny. Świadomość, zwłaszcza wśród młodzieży, przechodzi transformację w poglądach na temat ucisku. Wraz ze wzrostem polaryzacji wyobrażeń na temat opresji i przemocy związanej z płcią i seksualnością, czego przykładem są takie osoby jak Andrew Tate popierający nikczemną, mizoginistyczną nienawiść, socjalistyczna praca feministyczna jest niezwykle ważna dla ISA.

Rozumiemy, że kapitalizm wykorzystuje podziały i ucisk, aby utrzymać klasę robotniczą w podziale. Rozumiemy, że seksistowskie idee i postawy nie leżą w interesie mężczyzn z klasy robotniczej i że tylko zjednoczona walka klasy robotniczej może rozpocząć walkę z endemiczną przemocą wobec kobiet, osób transpłciowych, queer i niebinarnych. W tym kontekście w marcu zorganizowaliśmy pierwszą Międzynarodową Socjalistyczną Konferencję Feministyczną ROSA w Wiedniu w Austrii. Było to pierwsze międzynarodowe spotkanie feministek socjalistycznych od ponad wieku i zgromadziło ponad 200 bojowniczek klasy robotniczej z 20 krajów z 5 kontynentów, które rozumieją znaczenie łączenia socjalistycznych idei feministycznych z walką klasy robotniczej. Była to tętniąca życiem konferencja, która okazała się ogromnym sukcesem, dając impuls wszystkim, którzy wzięli w niej udział, zarówno osobiście, jak i przez zoom, i dając wiele pomysłów na dalsze poszerzanie i pogłębianie naszej socjalistycznej pracy feministycznej.

Stworzyła również powiązania z feministkami socjalistycznymi, które chcą organizować się i pracować z aktywistkami ISA i ROSA na arenie międzynarodowej. Feministki z Węgier i Czech przyjechały do Wiednia, a inne z Rumunii uczestniczyły w konferencji online – wszystkie chciały stać się bardziej zorganizowane jako międzynarodowe feministki socjalistyczne. Od czasu konferencji odbyło się wiele spotkań Zoom z wieloma z tych aktywistek, w tym planowanie wspólnego oświadczenia dla Pride różnych grup w regionie wraz z ROSA – wszystkie naprawdę pozytywne wydarzenia z perspektywy szerzenia klasy robotniczej, bojowego i socjalistycznego feminizmu, który jest tak pilnie potrzebny.

Niezależnie od tego, czy spojrzymy na największą falę strajków w Wielkiej Brytanii od ponad trzydziestu lat, dwa strajki generalne, które sparaliżowały Sri Lankę w zeszłym roku, czy największy ruch społeczny we Francji od 1968 r., choć na innym poziomie, przeciwko „reformie” emerytalnej (która rozszerzyła się na Macrona i wszystko, co on reprezentuje), wiele ruchów zadziałało jak piorunochron, nie tylko dla walki klasowej w tych regionach, ale dla pracowników i młodych ludzi na całym świecie, którzy patrzą solidarnie i rozpoczynają pracę nad budowaniem podobnych ruchów klasy robotniczej.

Przykład pracowników sektora energetycznego we Francji stosujących metodę „Robin des Bois” (Robin Hood) polegającą na odcięciu energii firmom finansowym i międzynarodowym, a zamiast tego dystrybucji darmowego gazu i energii elektrycznej do szkół, uniwersytetów i gospodarstw domowych o niskich dochodach w całym kraju pokazuje, jakie metody zastosuje klasa robotnicza, gdy przejmie kontrolę.

Ogromny ruch rewolucyjny w Iranie po zamordowaniu Jiny (Mahsy) Amini zadziałał jako heroiczna latarnia morska dla wszystkich uciskanych ludzi na całym świecie, że nawet w jednym z najbardziej represyjnych państw na świecie można prowadzić walkę.

Historyczny ruch protestów w Izraelu – Palestynie, który był świadkiem bezprecedensowego powszechnego strajku politycznego, jako części masowej walki przeciwko „sądowemu zamachowi stanu”, był w stanie powstrzymać plany Netenyahu, nawet jeśli tylko na pewien czas, podczas gdy siły prawicowe przegrupowują się. Nasza sekcja w Izraelu-Palestynie odegrała kluczową rolę w protestach, przedstawiając socjalistyczny program, który przyciągnął wiele nowych osób zainteresowanych przyłączeniem się do nas. Ale prawica będzie próbowała dokonywać dalszych ataków w przyszłości, więc konieczne jest, abyśmy zorganizowali się w celu zbudowania naszej sekcji na kolejne rundy walki.

Odrodzenie globalnej walki o klimat, przecięte pandemią Covid-19, słusznie stawia klimat w centrum uwagi młodych ludzi i pracowników. Biorąc pod uwagę niezdolność kapitalizmu do zapewnienia jakiegokolwiek rozwiązania dla zniszczenia planety, konieczne jest, aby ruch ten dążył do zjednoczenia masowego ruchu protestu młodzieży z szerszą klasą robotniczą, łącząc żądania przejścia na zieloną technologię z żądaniami przejścia miejsc pracy do tych sektorów, bez utraty płac, oraz do walki o demokratyczną kontrolę pracowników nad kluczowymi sektorami gospodarki.

Tylko w ramach demokratycznej własności i planowania możemy zacząć zmniejszać skutki globalnego ocieplenia, które obserwujemy nie tylko w neokolonialnym świecie, ale także w zaawansowanych krajach kapitalistycznych, z suszami, pożarami i powodziami występującymi w Europie i Stanach Zjednoczonych. Sytuację pogorszą doniesienia, że szybko zbliżające się El Niño przyniesie bezprecedensowo wysokie temperatury na całym świecie. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej ONZ (WMO) najbliższe pięć lat będzie niemal na pewno najcieplejszym pięcioletnim okresem w historii.

Nowa zimna wojna między USA i Chinami jest decydującym czynnikiem w nowej erze, a my budujemy nasze siły w żołądkach obu bestii. Nasza praca w Chinach i Hongkongu jest znacznie utrudniona przez brutalne represje dyktatury, które wymagają dodatkowych wydatków na różne środki bezpieczeństwa. To samo dotyczy naszej pracy w Rosji, gdzie represje zostały wprowadzone w nadbieg po rozpoczęciu brutalnej wojny w Ukrainie. Ochrona socjalistycznych aktywistów antywojennych przed represjami w Rosji lub pomoc w ucieczce z kraju była bardzo koniecznym, ale i kosztownym przedsięwzięciem.

Praca ISA na całym świecie ma kluczowe znaczenie dla walki z uciskiem, dla poprawy płac i warunków pracy dla pracowników oraz dla socjalistycznego rozwiązania kryzysu klimatycznego. Tylko poprzez zastąpienie kapitalizmu systemem socjalistycznym możemy mieć nadzieję na przezwyciężenie ucisku, zmian klimatycznych i wojen.

Stawka jest dramatyczna jak nigdy dotąd, a my potrzebujemy twojej pomocy w budowaniu walki o socjalizm. Dołącz do ISA lub przekaż darowiznę, aby wesprzeć naszą pracę!

Nasze dzisiejsze zadanie budowania ISA opiera się na fundamencie bogatej historii walki. Właśnie obchodziliśmy pięćdziesiątą rocznicę założenia Offensiv (ISA w Szwecji), która od tego czasu walczy o rewolucyjny socjalizm w Szwecji. Niedawno zmieniliśmy nazwę z Rättvisepartiet Socialisterna na Socialistiskt Alternativ (Socjalistyczna Alternatywa) i odnowiliśmy walkę o rewolucyjny socjalizm, zachowując Offensiv jako nazwę gazety.

W 2023 r. przypada również czterdziesta rocznica wyborów do brytyjskiej Rady Pracy kierowanej przez militantów z Liverpoolu, która wykorzystała swoją platformę do zbudowania opozycji klasy robotniczej wobec neoliberalnej polityki Margaret Thatcher, kończąc ówczesny program cięć zatrudnienia, budując nowe centra sportowe i ponad 5 000 nowych domów komunalnych, tworząc 12 000 nowych miejsc pracy w sektorze budowlanym i, między innymi, podnosząc płacę minimalną dla pracowników komunalnych. Popularność tego rodzaju programu, który walczył o klasę robotniczą, sprawiła, że Thatcher i prawicowe kierownictwo Partii Pracy nie było w stanie pokonać rady kierowanej przez Militant na demokratycznych zasadach. Zamiast tego polegali na Izbie Lordów, która usunęła ich w drodze niedemokratycznego zamachu stanu.

Lekcje z naszej przeszłości powinny zostać przyswojone, zaktualizowane i zastosowane w nadchodzących zmaganiach. W tym roku rozpoczęliśmy Workers Strike Back w Stanach Zjednoczonych, ponieważ widzimy potencjał dla punktu zwrotnego w walce pracowników w USA, zarówno z członkami związków kwestionującymi swoje przywództwo, jak i niezorganizowanymi pracownikami walczącymi o własne związki, czego świadkami są Starbucks i Amazon. Istnieją ogromne możliwości budowania walki na całym świecie, zarówno przez ugruntowane sekcje ISA, jak i w nowych częściach świata.

Otrzymaliśmy niesamowite wsparcie od pracowników i młodzieży na całym świecie, którzy zmagają się z coraz trudniejszymi warunkami w związku z kryzysem kosztów utrzymania. Oczywiste jest, że obecny system nie oferuje żadnego wyjścia. To, czego naprawdę potrzebujemy, to zjednoczyć się i zbudować silną siłę, która przedstawi alternatywę i będzie walczyć o socjalizm każdego dnia.

Aby kontynuować nasze postępy i wywierać większy wpływ, uruchamiamy apel finansowy, którego celem jest 75 000 euro. Czy możesz pomóc nam osiągnąć nasz cel, przekazując darowiznę już dziś?

Kapitalizm jest systemem globalnym i dlatego potrzebujemy globalnej walki. Prowadzenie międzynarodowej walki z klasą miliarderów wymaga poważnego podejścia do pozyskiwania funduszy. W przeciwieństwie do obrońców kapitalizmu nie mamy wielkich sponsorów biznesowych. Nie mamy wielomilionowych sponsorów. Zamiast tego polegamy na darowiznach klasy robotniczej i młodych ludzi na całym świecie, którzy chcą budować globalną walkę z wyzyskiem i uciskiem systemu kapitalistycznego.

Nasze koszty, podobnie jak wszystkich innych w ostatnim okresie inflacji, wzrosły. Od kosztów przelotów, aby nasi organizatorzy mogli odbyć dłuższe wizyty w nowych lub mniejszych sekcjach, aby pomóc im w budowaniu rewolucyjnej walki, po koszty sprzętu i oprogramowania, aby pomóc sekcjom ISA w tworzeniu ich rewolucyjnych gazet, które oferują strategię walki dla klasy robotniczej i uciskanych, nasze koszty znacznie wzrosły. Obecnie organizujemy naszą szkołę ISA w Belgii, która zgromadzi setki rewolucyjnych socjalistów z całego świata, aby omówić rewolucyjną historię, teorię, a co najważniejsze, jak wykorzystać całą tę wiedzę w praktyce. To wszystko będzie kosztować znaczną sumę pieniędzy.

Poleganie na wsparciu finansowym klasy robotniczej i młodych ludzi oznacza przede wszystkim darowizny od członków ISA, sympatyków i każdego, kto docenia naszą pracę lub jakikolwiek jej aspekt.

Kapitalizm to system pogrążony w głębokim kryzysie, nieoferujący absolutnie żadnej drogi naprzód dla klasy robotniczej i uciskanych ludzi. Aby położyć kres rosnącej nędzy, degradacji i kryzysowi egzystencjalnemu, które ten system wymierza ogromnej większości ludzi, podczas gdy miliarderzy powiększają swoje nieprzyzwoite bogactwo naszym kosztem, musimy zastąpić go socjalizmem. Czy możesz dziś przekazać darowiznę na rzecz walki o socjalizm? Wszystkie darowizny są niezbędne, niezależnie od tego, czy możesz sobie pozwolić na przekazanie 1000 euro, czy 50 centów. Sukces naszego ruchu zależy od tego, czy każdy z naszych sympatyków i członków da z siebie wszystko, by pomóc w budowaniu walki o światowy socjalizm.

About Alternatywa Socjalistyczna

Alternatywa Socjalistyczna jest polską sekcją International Socialist Alternative
Scroll To Top