Home / Prawa kobiet / Rosja: Represje polityczne przeciw socjalistycznemu feminizmowi
Rosja: Represje polityczne przeciw socjalistycznemu feminizmowi

Rosja: Represje polityczne przeciw socjalistycznemu feminizmowi

Oburzający atak na socjalistyczne feministki w Moskwie

Budujmy międzynarodowe poparcie dla protestów z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w Rosji

Socjalisticzeskaja Alternatiwa (ISA w Rosji)

27 lutego w Moskwie Nikuliński Sąd Rejonowy  podjął skandaliczną decyzję o wysłaniu naszego towarzysza Matwieja Aleksandrowa do więzienia na 25 dni – jego przestępstwo według sędziego polegało na „udziale w niesankcjonowanej działalności masowej”. On i dwaj inni towarzysze właśnie przygotowywali się do rozdawania ulotek na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym, wzywających do poparcia Strajku Kobiet 5 marca. Nie zdążyli nawet zacząć rozdawać ulotek, kiedy pojawiła się policja, by ich aresztować. Dwóm innym aresztowanym towarzyszom grożą wysokie grzywny.

 

Wezwanie do wzięcia udziału w proteście 5 marca – ostatniego dnia roboczego przed 8 marca – poprzez organizowanie akcji w miejscach pracy, szkołach i na uniwersytetach, zostało wystosowane przez Socjalistyczną Alternatywę i Socjalistyczną Alternatywę Feministyczną w następstwie zeszłorocznych udanych akcji dotyczących szerokiego zakresu żądań, w tym

 

  • O nowe prawo przeciwko przemocy domowej z finansowanymi przez państwo centrami kryzysowymi w każdym regionie;
  • O płace nie mniejsze niż 300 rubli za godzinę i koniec z umowami śmieciowymi;
  • O minimalne stypendium w wysokości 15000 rubli miesięcznie dla studentów oraz o odpowiednie mieszkalnictwo i wyżywienie;
  • O wolność dla sióstr Chaczaturyan, Julii Swietkowej i wszystkich więźniów politycznych;
  • Precz z reżimem Putina, za przejęciem roli kierowania społeczeństwa przez pochodzące z wyborów zgromadzenie reprezentujące wszystkich ludzi pracy .

 

Kiedy czekał na rozprawę w sądzie, Matwiej wysłał do nas wiadomość:

 

„Witam wszystkich, tu Matwiej! Siedzę na korytarzu Nikulińskiego Sądu Rejonowego i czekam na rozpoczęcie rozprawy. Ogólnie czuję się dobrze, chociaż, oczywiście, nie planowałem być aresztowany za rozdawanie ulotek. Ogólnie na komisariacie jest w porządku, chociaż w celi jest dość zimno, musiałem się schować w kilku kocach. Od dwóch dni śpię i czytam gazetę, którą mi dali, dostałem dużo jedzenia i innych rzeczy przekazanych przez sympatyków, bardzo dziękuję wszystkim, którzy je przysłali.

 

Nie mam żadnych wątpliwości, że będę więziony. Cóż, w każdym razie cela w areszcie powinna być bardziej komfortowa niż ta na posterunku policji. Weźcie udział w strajku 5 marca, organizujcie się w zakładach pracy i placówkach oświatowych, aby walczyć z represyjnym reżimem. Kocham wszystkich, ściskam was wszystkich, Rosja będzie wolna, do zobaczenia za kilka tygodni!”.

 

Socjalistyczeskaja Alternatiwa w Rosji w pełni popiera ten apel. Najlepszym wsparciem, jakie można w tej chwili dać Matwiejowi, jest wykorzystanie jego przypadku do pomocy w budowaniu poparcia dla 5 Marca. Prosimy o zrobienie zdjęć solidarności przy użyciu transparentów, które można pobrać tutaj i wysłać je na adres intsocaltrussia@gmail.com.

 

Brzmią one w kolejności: 

„O nowe prawo przeciwko przemocy domowej”
„O miejsca pracy i uniwersytety bez seksizmu i molestowania”
„Płace nie niższe niż 300 rubli na godzinę, stypendia nie niższe niż 15000 rubli miesięcznie”
„Wolność dla sióstr Chaczaturian i Julii Swietkowej”
„Precz z toksycznym reżimem Putina”
„O finansowane przez państwo centra kryzysowe w każdym regionie”
„Jestem solidarna ze strajkiem kobiet”

„Popieram strajk kobiet”.

 

Socjalistyczna Alternatywa utworzyła fundusz, który ma pomóc w opłacaniu grzywien i wspieraniu tej ważnej pracy. Darowizny można przesyłać tutaj.

 

About Alternatywa Socjalistyczna

Alternatywa Socjalistyczna jest polską sekcją International Socialist Alternative
Scroll To Top