Home / Europa / Najbardziej prawicowy rząd od czasów Mussoliniego
Najbardziej prawicowy rząd od czasów Mussoliniego

Najbardziej prawicowy rząd od czasów Mussoliniego

Wstępne oświadczenie ISA we Włoszech

Nadchodzący sztorm

Te wybory potwierdziły głęboki kryzys polityczny we Włoszech. Przy najniższej frekwencji w historii republik, prawica została potwierdzona jako największa siła parlamentarna, a Fratelli d’Italia jako największa partia narodowa. Musimy przygotować się na najbardziej prawicowy rząd od czasu upadku faszyzmu. Na celowniku znajdą się migranci, osoby LGBT+, kobiety i pracownicy wszystkich opcji. Musimy zareagować!

Nędza rośnie

25,2% ludności Włoch jest zagrożone wykluczeniem społecznym. 5,6 mln osób żyje w absolutnym ubóstwie. Podczas gdy my walczymy o to, by związać koniec z końcem, banki i wielkie korporacje osiągają rekordowe zyski. Prawica obiecuje im jeszcze większe ulgi podatkowe, podczas gdy my przygotowujemy się na ciężką zimę z konsekwentnie rosnącymi cenami.

Od gniewu do działania

Polityka pałacowa po raz kolejny okazuje się porażką w powstrzymywaniu postępu prawicy. Partia Demokratyczna, Ruch 5 Gwiazd czy kolejny technokrata nie są w stanie powstrzymać sił reakcyjnych. Tylko klasa robotnicza może naprawdę rzucić wyzwanie prawicy i wielkiemu biznesowi. Musimy podjąć działania, aby zażądać nadzwyczajnych środków społecznych i klimatycznych.

Zorganizujmy się!

Musimy organizować się w naszych szkołach, dzielnicach i miejscach pracy. Nasza polityka musi zacząć się ponownie na ulicach, związki zawodowe, organizacje społeczne, kolektywy fabryczne i ruchy społeczne – wszystkie mają ważną rolę do odegrania. Musimy oddać głos tym milionom młodych ludzi z klasy robotniczej, którzy nie rozpoznają się w tym systemie politycznym. Nasze walki mają wspólne korzenie i razem możemy coś zmienić.

Jedność w walce

Potrzebujemy ruchu, który zjednoczy wszystkie walki klasy robotniczej. Musimy działać przeciwko rasizmowi, seksizmowi, homofobii i wszystkim opresjom. Musimy bronić naszych praw i walczyć o ich więcej. Płace, mieszkania, prekaryzacja, koszty życia, to kwestie, które nas łączą. Wyzysk i nędza narzucona nam przez kapitalizm wymaga wspólnej i międzynarodowej walki.

Za socjalizm

Klasa robotnicza posiada klucze do gospodarki. Jeśli chce, może ją zatrzymać. Istnieją środki, by poradzić sobie z kryzysami. Ale muszą być uwolnione od logiki zysku. Kapitaliści zarabiają na kosztach życia, ucisku i wyzysku. Nasza walka toczy się o rewolucyjny socjalizm, który stawia nasze potrzeby ponad zyski niewielkiej mniejszości.

Dołącz do nas! Śledź @ASI_Italia, aby pomóc w budowaniu alternatywy we Włoszech i na całym świecie.

Tłumaczył: Aleksander Marchlewski

Tekst oryginalny: https://internationalsocialist.net/en/2022/09/italian-elections

About Alternatywa Socjalistyczna

Alternatywa Socjalistyczna jest polską sekcją International Socialist Alternative
Scroll To Top