Home / Komentarze i analizy / „Święto” wojska polskiego
„Święto” wojska polskiego

„Święto” wojska polskiego

Od 12 sierpnia trwają wydarzenia wojskowe zwieńczone paradą w dniu “święta” wojska polskiego. Jak podają media są to najdroższe obchody tego “święta” w historii. Oczywiście nie jest przypadkiem, że takie szczególne demonstrowanie siły ma miejsce właśnie teraz. Jest to kontynuacja polityki militaryzacji Polski, z rekordowym nawet międzynarodowo, przeznaczeniem około 4% PKB na zbrojenia i zeszłoroczną ustawą o obronie ojczyzny popartą przez wszystkie parlamentarne partie.

Działania polskiego rządu nie odbywają się w próżni. Stanowią one tendencję związaną z nową zimną wojną na linii rządu USA, a Chinami wspieranymi przez Rosję. Zwiększone finansowanie sektora militarnego nie odbywa się tylko w naszym kraju. Nigdy we współczesnych czasach największe imperialistyczne potęgi nie były tak bliskie wciągnięcia się w bezpośredni konflikt zbrojny, jak obecnie.

Militaryzm jest zakorzeniony w kryzysie globalnego kapitalizmu i coraz bardziej brutalnej pogoni za zyskami, rynkami, zasobami naturalnymi, prestiżem i władzą na arenie światowej. Aby chronić kapitalizm własnego kraju przed wyzwaniami ze strony konkurentów i rywali, burżuazyjne rządy zbroją swoje wojsko i używają aparatu państwowego do obrony.

W Polsce militaryzm wyraża się zarówno w coraz bardziej represyjnej polityce i demonizacji postaw antymilitarystycznych, w tym kryminalizacji protestów, jak i w wywoływaniu przez aparat państwowy społecznego poczucia niepewności, zagrożenia i strachu w celu usprawiedliwienia działań mających za zadanie zapewnienie „bezpieczeństwa narodowego” i ochronę krajowego kapitalizmu.

Walka o pokój i rozbrojenie zawsze była częścią ruchu socjalistycznego. Antymilitaryzm ma długą i dumną tradycję. Tylko zorganizowany globalny ruch masowy, uzbrojony w rewolucyjny program socjalistyczny i kierowany przez klasę robotniczą, może powstrzymać katastrofy i wojny spowodowane kryzysem kapitalizmu. To właśnie taki ruch budujemy wspólnie z ISA, międzynarodową organizacją socjalistyczną, której jesteśmy częścią. Dołącz do Alternatywy Socjalistycznej i ISA.

About Alternatywa Socjalistyczna

Alternatywa Socjalistyczna jest polską sekcją International Socialist Alternative
Scroll To Top