Home / Europa / WIELKA BRYTANIA: TRUSS ZDYMISJONOWANA, RZĄD IMPLODUJE – TORYSI MUSZĄ ODEJŚĆ!
WIELKA BRYTANIA: TRUSS ZDYMISJONOWANA, RZĄD IMPLODUJE – TORYSI MUSZĄ ODEJŚĆ!

WIELKA BRYTANIA: TRUSS ZDYMISJONOWANA, RZĄD IMPLODUJE – TORYSI MUSZĄ ODEJŚĆ!

• Eskalacja działań robotniczych – do strajku generalnego
• Walka o socjalistyczną alternatywę

Claire Laker-Mansfield

Kolejny premier Torysów gryzie piach. W scenach, które mniej przypominają wypadek samochodowy w zwolnionym tempie, a bardziej kolizję wielu pojazdów z dużą prędkością, posłowie torysów obalili kolejnego mieszkańca Number 10. Truss była u władzy tylko przez 45 dni. To nowy rekord i odzwierciedla kompletny impas, w jakim znalazł się brytyjski kapitalizm, gdy najbardziej udana partia w historii pogrąża się w kompletnym chaosie.

Ale podczas gdy w Westminsterze wydarzenia osiągają nowe poziomy farsy, przed ludźmi klasy pracującej w całej Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej stoi klęska. Nie można pozwolić, aby ta banda pasożytów i oszustów wybrała kolejnego niewybranego 'tymczasowego’ premiera. Wybrana przez posłów torysów „kandydat jedności” miałaby za zadanie w ich imieniu kontynuować rządy dla bogaczy, jednocześnie kupując czas, by ograniczyć katastrofę, jaka czeka ich w wyborach powszechnych. Planowany na 31 października budżet cięć Hunta nadałby ton.

Starmer nie jest alternatywą

Torysi muszą odejść teraz. Jeśli będą próbowali się utrzymać u władzy, ruch robotniczy musi im pokazać drzwi. Teraz bardziej niż kiedykolwiek członkowie związków zawodowych muszą walczyć o eskalację, rozszerzenie i koordynację strajków. Uogólnione działania mogą obalić każdy kruchy reżim „tymczasowy”. A kiedy torysi zostaną nieuchronnie zmuszeni do ogłoszenia wyborów  – należy przygotować się do kolejnej rundy walki na ulicach.

Wszechogarniająca i całkowicie uzasadniona odraza do reżimu konserwatystów oznacza, że wybory powszechne prawie na pewno przyniosą ogromne zwycięstwo jedynej rządowej alternatywy, jaką obecnie oferuje brytyjska polityka: Partii Pracy pod przywództwem Starmera. Nie ma jednak entuzjazmu dla tego neo-blairowskiego, przychylnego miliarderom projektu politycznego.

Brytyjska katastrofa kapitalistyczna

Katastrofalny kryzys, przed którym stoi brytyjski kapitalizm – to, co naprawdę leży u podstaw chaosu ogarniającego jego historyczną partię Torysów – oznacza, że Starmer będzie zmuszony przez logikę tego systemu do kontynuowania brutalnych ataków na ludzi klasy pracującej. Ale może też być bardziej podatny na masowy nacisk, jaki może wywrzeć ruch robotniczy.

Nie może być żadnej przerwy w strajkach i demonstracjach, które są planowane, jeśli Partia Pracy zostanie wybrana – wręcz przeciwnie. Wojna klasowa bogatych przeciwko biednym będzie kontynuowana bez względu na to, kto zajmie Downing Street – torysi czy blairowcy.

Podobnie w Szkocji, gdzie zaledwie 9% pozytywnie ocenia Truss, a Torysi są jeszcze mniej popularni, robotnicy nie mogą polegać na prokapitalistycznej SNP ani na blairowskiej Partii Pracy, aby osiągnąć znaczące zmiany.

Ruch robotniczy musi przejść do ofensywy

Oprócz eskalacji strajków i budowania masowych protestów – w tym na rzecz ogromnej mobilizacji na protest „Zgromadzenia Ludowego” 5 listopada – musimy również rozpocząć dyskusję o budowaniu politycznej alternatywy dla głównonurtowych partii kapitalistycznych. Nowa partia lewicowa, która opiera się na walce robotników, młodzieży i uciśnionych, mogłaby zacząć dawać polityczny wyraz żądaniom i aspiracjom ludzi klasy pracującej i stanowiłaby ważny krok naprzód.

Jednak jeszcze ważniejsze jest zadanie zbudowania i rozwoju organizacji, która w jasny i jednoznaczny sposób opowiada się za końcem kapitalizmu, która może zaoferować przywództwo w walce o rewolucyjne zmiany socjalistyczne.

Socjalistyczna Alternatywa opowiada się za zakończeniem chaosu i tyranii rynków – za publiczną własnością wielkich monopoli i demokratycznym planowaniem pracowniczym w celu zbudowania gospodarki, która zaspokoi potrzeby wszystkich bez niszczenia planety.

About Alternatywa Socjalistyczna

Alternatywa Socjalistyczna jest polską sekcją International Socialist Alternative
Scroll To Top