Home / Europa / Kurdowie deportowani do Turcji, militaryzacja NATO trwa
Kurdowie deportowani do Turcji, militaryzacja NATO trwa
www.montecruzfoto.org

Kurdowie deportowani do Turcji, militaryzacja NATO trwa

Tekst z Offensiv, gazety Rattvisepartiet Socialisterna (ISA w Szwecji)

Wniosek Szwecji o przyjęcie do NATO popycha szwedzką politykę jeszcze bardziej w kierunku ,,niebiesko-brunatnym”. Konsekwencje tego są już niezwykle wyraźne:

● Deportacje Kurdów do Turcji, z policją w gotowości na lotnisku.

● Naczelny dowódca szwedzkiej armii Micael Bydén mówi ,,tak” dla broni jądrowej i chce rozmieścić wojska do krajów bałtyckich.

W sobotę rano (3 grudnia – przyp. tłumacza) dwóch Kurdów zostało deportowanych ze Szwecji do Turcji. W oficjalnych tureckich mediach powitał ich wiwatujący oddział. Ma to miejsce bezpośrednio po tym, jak nowy prawicowy szwedzki minister spraw zagranicznych Tobias Billström odwiedził Erdoğana, gdzie podkreślił, że członkostwo w NATO jest najważniejsze.

Mahmut Tat został skazany na sześć lat więzienia w Turcji za ,,powiązanie z PPK”, zanim uciekł do Szwecji. Ale po pięciu latach oczekiwania na decyzję agencji migracyjnej, w 2020 roku odmówiono mu azylu, a następnie w 2021 roku odrzucono jego odwołanie. Teraz został zatrzymany przez szwedzką policję, był przetrzymywany w areszcie (więzienie dla uchodźców) i deportowany w ubiegłą sobotę wraz z innym mężczyzną w specjalnie wyczarterowanym samolocie. Na lotnisku w Ankarze czekała turecka policja.

Żądania Erdogana

Rząd udaje, że nie ma to nic wspólnego z wnioskiem Szwecji o przyjęcie do NATO. Reżim Erdoğana zażądał ekstradycji co najmniej 33 osób, aby Turcja powiedziała ,,tak” Szwecji jako państwu członkowskiemu. Nowa minister ds. migracji, Maria Malmer Stenergard, mówi – jak wszyscy poprzedni ministrowie ds. migracji – że to agencja migracyjna podejmuje decyzje i że politycy nie mogą się wtrącać.

To nie jest prawdą! Kto wydaje dyrektywy agencji migracyjnej? W 2015 roku rząd i partie prawicowe ,,zresetowały” politykę uchodźczą do najgorszego poziomu w UE, mając na celu powstrzymanie kolejnych uchodźców przed przybyciem tutaj. Oczywiście, mogą też podejmować decyzje w drugą stronę – ale nie chcą.

Mahmut Tat powiedział serwisowi informacyjnemu Blankspot, że szwedzka tajna policja Säpo przesłuchała go w sprawie ,,powiązań z PPK” po tym, jak uczestniczył w dwóch demonstracjach. To nie pierwszy raz, kiedy Säpo współpracuje z turecką służbą bezpieczeństwa – MIT. W 2020 roku kurdyjski uchodźca Resul Özdemir, który działał w lewicowej partii HDP, trzeciej co do wielkości partii w Turcji, został deportowany po kilku przesłuchaniach z Säpo. Lider HDP, Selahattin Demiratas, od 2016 roku przebywa w więzieniu. Jesienią ubiegłego roku Znar Bozkurt, homoseksualista i Kurd, był bliski deportacji, ale został uratowany dzięki dużym protestom w jego obronie.

Rząd, popierany przez socjaldemokratów, jest najwyraźniej gotów pójść na rękę Erdoğanowi. Zakaz eksportu broni do Turcji został już zniesiony. Został on nałożony, gdy armia turecka ostatnio zaatakowała kurdyjską Rożawę w północnej Syrii. Gdy Erdoğan planuje teraz nową inwazję i przeprowadza już duże naloty bombowe, szwedzki rząd milczy.

Uzbrojenie państwa

Aplikacja NATO daje nową władzę twardemu rdzeniowi państwa: policji, wojsku i sądom. Głównodowodzący Micael Bydén może występować bez przeszkód we wszystkich uznanych mediach. W ostatnią sobotę w szwedzkim radiu ogłosił, że Szwecja obejmie dowództwo nad nordycką częścią NATO, z własną kwaterą główną i szwedzkim dowództwem nad Bałtykiem. Prowadzi on również kampanię na rzecz rozmieszczenia szwedzkich żołnierzy i samolotów bojowych w państwach bałtyckich.

Współpraca z NATO – tj. imperializmem USA – oznacza również, że Bydén nie odmówi umieszczenia broni jądrowej w Szwecji, nie domagając się zwolnienia z tego obowiązku, jak to mają członkowie NATO – Norwegia i Dania. Uważa on za oczywiste, że USA będą miały w Szwecji żołnierzy i być może stałą bazę.

Wszystkie partie parlamentarne – w tym Partia Lewicy – zagłosowały za planem, zgodnie z którym wydatki Szwecji na wojsko mają osiągnąć 2% PKB, co jest celem NATO. Ma to być teraz osiągnięte już w 2026 roku, a nie w 2028, jak wcześniej postanowiono. Oznacza to wzrost z 81 mld SEK (7,5 mld euro) w tym roku do około 130 mld SEK za cztery lata.

Dzisiejszy 70-tysięczny personel wzrośnie do 90 tys. w 2030 roku i 121,2 tys. w 2035 roku, w tym 50 tys. poborowych. Wojsko zostanie zintegrowane z NATO i oddane pod dowództwo NATO. Dotyczy to również myśliwców Gripen JAS i floty na Morzu Bałtyckim, w tym nowych okrętów podwodnych. Szwecja ma być ważnym elementem zachodniego imperializmu. Na Ukrainę wysłano już osiem tur broni, a obiecuje się kolejne.

Ale Micael Bydén nie jest z tego zadowolony i już mówi o potrzebie zwiększenia liczby o ponad dwa procent. Wojskowa rozbudowa Szwecji jest częścią ogólnej rozbudowy zbrojeń w Europie. Niemcy zwiększają wydatki na wojsko o 100 mld euro, a Polska dąży do posiadania największej armii w Europie.

Potrzebujemy, bardziej niż od bardzo dawna, ruchu przeciwko militaryzmowi, imperializmowi i deportacjom.

Mówimy:

● Nie dla NATO i militaryzacji!

● Zatrzymać deportacje!

● Za silną internacjonalistyczną i solidarną lewicą i ruchem robotniczym. Przeciwko kapitalizmowi i imperializmowi, za demokratycznym socjalizmem.

Tekst oryginalny: https://internationalsocialist.net/en/2022/12/sweden

Tłumaczył: Aleksander Marchlewski

About Alternatywa Socjalistyczna

Alternatywa Socjalistyczna jest polską sekcją International Socialist Alternative
Scroll To Top