Home / Nasze działania / Dajcie nam chleb, ale także i róże!
Dajcie nam chleb, ale także i róże!
Uczestniczki konferencji ROSA trzymają kartki solidarnościowe z Justyną Wydrzyńską

Dajcie nam chleb, ale także i róże!

Ponad 200 osób uczestniczyło w Międzynarodowej Socjalistycznej Konferencji Feministycznej ROSA w Wiedniu.

Isidora Duran Stewart – ROSA Socjalistyczny Ruch Feministyczny, Irlandia

10 dni po Międzynarodowym Dniu Kobiet, w którym kobiety, osoby queer i sojusznicy walczący w ruchu pracowniczym wyszły na ulice na całym świecie, ponad 200 socjalistycznych feministek ze wszystkich kontynentów zebrało się w Wiedniu 18 i 19 marca na pierwszej w historii międzynarodowej konferencji ROSA. Pochodzące z 20 różnych państw aktywistki, które walczą przeciwko głęboko mizoginicznemu systemowi kapitalistycznemu i niedawnemu prawicowym atakom, zebrały się, aby przedyskutować, jak najlepiej prowadzić naszą walkę, bardziej pilną teraz niż kiedykolwiek wcześniej. Członkiniom ROSA i ISA towarzyszyły delegacje socjalistycznych grup feministycznych działających w Pradze i Budapeszcie, z którymi przeprowadziliśmy owocne rozmowy na temat tego, jak wzmocnić socjalistyczną walkę feministyczną na całym świecie. Wśród zaproszonych gości znalazły się Angeline Van den Rijsse, socjalistka i liderka belgijskich związków zawodowych, Dunia z Aid Access oraz Parisima Khoran z irańskiego ruchu solidarnościowego Woman Life Freedom.

Dyskusje sięgały od historycznych analiz pionierek feminizmu socjalistycznego, takich jak Clara Zetkin i Eleanor Marx, po inspirujące ruchy feministyczne Woman Life Freedom w Iranie i Ni Una Menos w Ameryce Łacińskiej, po walkę osób transpłciowych o wyzwolenie ze sztywnej binarności płci, po bieżące zmagania z wojną i imperializmem, przemocą ze względu na płeć i atakami na prawa do aborcji, po taktyczne debaty na temat tego, jak wprowadzić więcej kobiet z klasy robotniczej do związków zawodowych i budować komitety na rzecz skutecznych strajków feministycznych jako istotnego elementu naszego ruchu.

„Słysząc od aktywistek ROSA ze wszystkich kontynentów o ich walce z opresją, naprawdę pokazałyśmy, że ataki na kobiety, osoby queer i pracowników są globalne i systemowe. Pomimo tragicznej rzeczywistości, wszystkie walczymy w tych samych bitwach, a konferencja była niesamowitym świadectwem międzynarodowej solidarności. Było to głośne i wyraźne wezwanie dla nas wszystkich do przyłączenia się do ruchu feministycznej walki przeciwko wszelkiej opresji.”- Uczestniczka konferencji.

Wśród aktywistek z RPA, USA, Indii, Izraela i Palestyny, Meksyku, Brazylii, Polski i innych krajów, dominującą tendencją ożywionych dyskusji w trakcie weekendu było wzajemne powiązanie wszystkich naszych zmagań. Po tym, jak każda delegacja wniosła cenne spostrzeżenia z konkretnej historii i wyzwań swojego kraju, stało się jasne, że niedawny globalny atak na zwycięstwa ruchu feministycznego wymagał głębokiej międzynarodowej solidarności socjalistycznych feministek z całego świata. Po wiecu otwierającym, aktywistki ROSA zebrały się, aby wysłać wiadomość o solidarności do Justyny Wydrzyńskiej, aktywistki, która została niedawno skazanaza dostarczenie pigułek aborcyjnych kobiecie w Polsce.

W sobotę wieczorem zorganizowano imprezę towarzyską. Muzyka o walce wypełniła salę, a aktywiści ROSA śpiewali i tańczyli przy utworze Niny Simone „Feelin’ Good” i pieśni mobilizującej do oporu „Fascists Bound to Lose”. Następnie odbyła się recytacja  przejmującej antyrasistowskiej i feministycznej poezji, a aktywiści z widowni skandowali słowa wsparcia. Wiec zamykający zakończył się poruszającym wykonaniem socjalistyczno-feministycznego hymnu „Bread and Roses”, w którym uczestniczyło wszystkich 200 uczestników.

„Muzyka i poezja w sobotni wieczór były naprawdę budujące. Poczułam, że aspekt społeczny był ważny dla umożliwienia nieplanowanej dyskusji i dla stworzenia poczucia, że wszyscy walczymy razem – poczucia nadziei.” – Uczestniczka

ROSA w Irlandii obchodziła niedawno swoją 10-letnią rocznicę. ROSA w Irlandii rozpoczęła działalność w trakcie walki o aborcję w Irlandii, w której odegrała istotną rolę, pomagając w wywalczeniu wolnej, bezpiecznej i legalnej aborcji, w tym do 12 tygodnia na życzenie, bez żadnych ograniczeń. Od tego czasu ROSA powstała w wielu innych krajach i wzbogaciła się na ulicach w walce na całym świecie. Międzynarodowa konferencja ROSA 2023 wyniosła to na nowe wyżyny i była pierwszą socjalistyczną konferencją feministyczną, która kiedykolwiek odbyła się w Wiedniu i pierwszą dla ROSA. W niedzielne popołudnie konsensus był jasny – to nie będzie ostatnia. Po tym, jak nowa fala feminizmu pojawiła się w latach 2010, została wyniesiona na nowe wyżyny w Iranie na początku lat 2020. Konferencja została podsumowana z zamiarem zapewnienia, że ten rewolucyjny feminizm będzie kontynuowany i że jest przepojony antykapitalizmem, solidarnością wszystkich wyzyskiwanych i uciskanych oraz socjalizmem.

Motywujące formalne i nieformalne dyskusje, śpiewy i głęboka solidarność odczuwana przez cały weekend stanowiły przykład tego, o co walczymy i będziemy nadal walczyć: „Dajcie nam chleb, ale dajcie nam też róże!”.

Tekst oryginalny: https://internationalsocialist.net/en/2023/03/socialist-feminism?fbclid=IwAR1tZ1VCRiMyGg1nfS2yizjAMuo3acEf6-WroK_LmcBR11BvmB0KmB8CwJo

About Alternatywa Socjalistyczna

Alternatywa Socjalistyczna jest polską sekcją International Socialist Alternative
Scroll To Top