Home / Europa / Nie damy się zastraszyć! Potrzebna jest bojowa strategia osób LGBTQ+
Nie damy się zastraszyć! Potrzebna jest bojowa strategia osób LGBTQ+

Nie damy się zastraszyć! Potrzebna jest bojowa strategia osób LGBTQ+

W sobotę 20 maja odbył się Olsztyński Marsz Równości. Jak podają organizatorzy, już kilka godzin po jego zakończeniu jedną z uczestniczek postrzelono za pomocą wiatrówki w głowę. Można mówić tutaj o próbie zabójstwa.

Ta sytuacja pokazuje nam po raz kolejny, że parady równości powinny być nie tylko dniem świętowania swojej różnorodności, ale także protestami pełnymi haseł politycznych.

W obliczu nadchodzących wyborów na jesieni bieżącego roku homofobiczne hasła będą używane w kampanii wyborczej przez polityków prawicy, a niechęć czy ataki na osoby LGBTQ+ mogą się nasilać. Osoby walczące o prawa LGBTQ+ w Polsce powinny podnieść postulat organizowania się w prawdziwie postępowe ruchy niebojące się bezkompromisowej walki o swoje prawa. Niestety zauważalną tendencją prezentowaną przez korporacje oraz liberalnych liderów jest odejście od kolektywnej podmiotowości osób LGBTQ+ na rzecz konsumpcyjnego indywidualizmu. Często ostudzają oni zapał osób uczestniczących w paradach równości, stosując narrację, jakby walka została już prawie wygrana, bo po odejściu Prawa i Sprawiedliwości od władzy wszystko ma się zmienić.

Jako socjalistki i socjaliści jesteśmy świadomi, że tworzenie sztucznych podziałów jest zakorzenione w ustroju kapitalistycznym. W interesie polityków oraz pracodawców jest jak największe podzielenie klasy pracującej. Taktyka ta ma na celu odwrócenie naszej uwagi, od prawdziwych problemów. Gdy najbogatsi latają prywatnymi odrzutowcami, niszcząc planetę i mnożą swoje gigantyczne zyski kosztem społeczeństwa, bardzo wygodne jest opowiadanie jak to para gejów czy lesbijek jest przyczyną wszelkiego zła. Gdy dziś liberalna opozycja mówi o jedności osób LGBTQ+, teoretycznie popierając przynajmniej część postulatów ruchu LGBTQ+, to musimy mieć świadomość, że może się to szybko zmienić wraz z nadchodzącymi kryzysami i zmiennymi kalkulacjami politycznymi. Politycy Ci często nie są w stanie się jednoznacznie określić i lawirują używając słów o “dyskusji”. 

Dlatego jako Alternatywa Socjalistyczna oraz Rosa Polska interweniujemy na paradach równości z postulatami, które nie skupiają się tylko na indywidualnych wolnościach, a na bezpieczeństwie socjalnym oraz zbiorowej walce mającej na celu zniszczenie obecnego systemu budującego podziały. Możesz nam w tym pomóc!

About Alternatywa Socjalistyczna

Alternatywa Socjalistyczna jest polską sekcją International Socialist Alternative
Scroll To Top