Home / Ameryki / Aborcja zdekryminalizowana w Meksyku: Walka o prawo wyboru musi trwać
Aborcja zdekryminalizowana w Meksyku: Walka o prawo wyboru musi trwać

Aborcja zdekryminalizowana w Meksyku: Walka o prawo wyboru musi trwać

Oświadczenie Alternatywy Socjalistycznej w Meksyku

6 września Pierwsza Izba Sądu Najwyższego przyznała rację apelacji złożonej przez Grupę Informacyjną Na Rzecz Wybranej Reprodukcji (GIRE), organizację praw człowieka zajmującą się prawami reprodukcyjnymi, przeciwko czterem artykułom federalnego kodeksu karnego, które utrzymują karę więzienia dla osób decydujących się na aborcję. W ten sposób Sąd Najwyższy spełnił życzenie milionów kobiet dotyczące dekryminalizacji aborcji w Meksyku. Jest to niewątpliwie ogromny krok naprzód dla ruchu feministycznego i LGBTQ+ w zdobywaniu praw dla kobiet i osób LGBTQ+, ale tylko organizacja i mobilizacja na ulicach sprawią, że stanie się to rzeczywistością.

Zielona fala, znana jako walka o aborcję dzięki inspirującemu ruchowi feministycznemu w Argentynie, który doprowadził do dekryminalizacji aborcji w tym kraju w 2020 r., odniosła nowy i niezrównany triumf w Ameryce Łacińskiej. Tym razem w Meksyku. Jest to wynik mobilizacji milionów ludzi w całym kraju w celu osiągnięcia dekryminalizacji aborcji na szczeblu krajowym. Dekryminalizacja aborcji w Meksyku była długim procesem, który rozpoczął się w 2007 roku w Mexico City. Następnie zielona fala rozprzestrzeniła się na różne stany w kraju: Aguascalientes, Baja California, Sinaloa, Guerrero, Colima, Hidalgo, Baja California Sur, Veracruz, Coahuila i Oaxaca.

Dekryminalizacja nie gwarantuje godnego, bezpiecznego i bezpłatnego dostępu do legalnego przerywania ciąży. Dlatego dekryminalizacji musi towarzyszyć alokacja zasobów i rozszerzenie zakresu usług zdrowotnych na poziomie federalnym, stanowym i gminnym w celu pełnego korzystania z tego prawa. W przeciwnym razie, tak jak miało to miejsce do tej pory, tylko kobiety i osoby w ciąży z większymi zasobami będą mogły dokonać aborcji, podczas gdy reszta będzie zmuszona do aborcji w niegodnych i zagrażających życiu i zdrowiu warunkach w najlepszym przypadku lub do śmierci lub kontynuowania ciąży w najgorszym przypadku.

Patriarchalna polityka tego kraju nie zmieni się tylko dlatego, że zostanie zadekretowana w lokalnych i federalnych kongresach; wymagana jest radykalna transformacja społeczeństwa. Z tego powodu, oprócz dekryminalizacji aborcji, konieczne jest wzmocnienie edukacji seksualnej we wszystkich szkołach w kraju i prowadzenie frontalnej walki z prawicową reakcją, która stara się uniemożliwić szkołom jasne mówienie o seksualności w klasie. Niezbędne jest również wzmocnienie dystrybucji środków antykoncepcyjnych, aby wszyscy mogli swobodnie i w pełni korzystać z nich.

Z Rosa International Socialist Feminists i Socialist Alternative jesteśmy przekonani, że emancypacja kobiet i naszych ciał zostanie osiągnięta jedynie poprzez całkowitą emancypację naszej klasy, a nie tylko poprzez zmianę dyskursu politycznego i dobre inicjatywy prawne. Niewątpliwie orzeczenie Sądu Najwyższego było wielkim krokiem do przodu, ale to nie wystarczy. Przed nami jeszcze długa droga do zdobycia pełni praw dla pracujących kobiet.

Tekst oryginalny: https://internationalsocialist.net/en/2023/09/socialist-feminism

About Alternatywa Socjalistyczna

Alternatywa Socjalistyczna jest polską sekcją International Socialist Alternative
Scroll To Top