Home / Kraj / Nie dla wojennej propagandy!
Nie dla wojennej propagandy!

Nie dla wojennej propagandy!

12 sierpnia o godzinie 16 w Warszawie odbyła się demonstracja – „Nie dla wojennej propagandy!”. Protest był odpowiedzią na wystawę prac chińskiego artysty o pseudonimie Badiucao. Celem promocji antyrządowej twórczości artysty w krajach związanych z imperializmem zachodnim jest chęć budowy w społeczeństwach tych krajów nastrojów antychińskich i wrogich ChRL, co wpisuje się w szerszą perspektywę konfliktu na linii Waszyngton-Pekin.

Demonstracja nie miała na celu jakiejkolwiek obrony reżimu Xi, lecz była sprzeciwem wobec rosnących napięć między imperializmem amerykańskim a chińskim, za które ostatecznie zapłacą ludzie pracy.

Na wydarzeniu przemawiał jeden z naszych działaczy, który podkreślił, że nowy konflikt między imperializmami o skali globalnej jest czymś realnym, a zbrojnie stracie między nimi może stać się w nieodległej przyszłości rzeczywistością. Zwrócił uwagę na to, że to nie politycy tacy jak Biden czy Xi Jinping będą płacić za zbrojenia, lecz zapłaci za nie klasa robotnicza. W dobie kryzysu i pogarszających się warunków życia klasy robotniczej zamiast wydatków na zbrojenia potrzebne są sprawnie funkcjonujący system opieki zdrowotnej, bezpłatna edukacji dla wszystkich i na wszystkich poziomach kształcenia, czy inwestycje w publiczne budownictwo mieszkaniowe. Na koniec podkreślił klasowy charakter konfliktu i potrzebę niezależnej polityki robotniczej, która powinna sprzeciwiać się każdemu z imperialistycznych bloków, gdyż za imperialistyczną wojnę śmiercią zapłacą robotnicy umierający na liniach frontu i ludność cywilna, natomiast społeczne i ekonomiczne skutki wojny dotkną wszystkich robotników bez względu na pochodzenie.

About Alternatywa Socjalistyczna

Alternatywa Socjalistyczna jest polską sekcją International Socialist Alternative
Scroll To Top