Home / Komentarze i analizy / Cztery mity Konfederacji
Cztery mity Konfederacji

Cztery mity Konfederacji

Ostatnie miesiące przyniosły wzrost poparcia dla Konfederacji, szczególnie wśród młodych wyborców, ze względu na jej populistyczne libertariańskie obietnice gospodarcze. Odpowiadamy na te „zdroworozsądkowe” mity rozpowszechnione przez Konfederację.

Mit 1 – Wystarczy obniżyć lub nawet likwidować podatki i ZUS, aby każdy mógł mieć dom, grill, dwa samochody i wakacje.

Fakt: System podatku liniowego proponowany przez Konfederację przyniesie nieproporcjonalne korzyści bardziej zamożnym członkom społeczeństwa i zwiększy nierówności, zamiast je zmniejszać. We wszystkich krajach, gdzie podobna polityka została wdrożona, bogaci stali się bogatsi, a biedni biedniejsi. Według wyliczeń wolnorynkowej Fundacji FOR, postulaty Konfederacji kosztowałyby budżet ok. 250 mld zł, czyli ok. połowę wydatków państwa. Taka utrata dochodów, zagrozi zdolności rządu do świadczenia podstawowych usług dla osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji oraz inwestowania w infrastrukturę i rozwój kraju, przez to gospodarka przestaje normalnie funkcjonować. Setki tysięcy osób zatrudnionych przez państwo straciłoby pracy, powodując gwałtowny spadek konsumpcji i głęboki kryzys gospodarczy. Oczywiście, można by utrzymać ten sam poziom wydatków, ale tylko przez zwiększenie dług publiczny o te 250 mld zł, co doprowadzi kraj do bankructwa. Tak czy inaczej, o dom, grill, dwa samochody i fajne wakacje zagranicą możemy zapomnieć.

Mit 2. Jakość usług zapewnionych dzisiaj przez sektor publiczny będzie lepsza, jeśli będą przekazane sektorowi prywatnemu.

Fakt: Proponowany demontaż zaangażowania rządu w sektorach takich jak opieka zdrowotna i edukacja będzie miał poważne konsekwencje. Istnieje ryzyko nieadekwatnego świadczenia usług i ich ograniczonej dostępności, z wyjątkiem dla bogatych, którym stać na ich opłacenie. Doświadczenie masowej prywatyzacji w krajach takich jak UK i USA pokazuje, że oddanie gałęzie państwa do prywatnego sektora wzbogaca najbogatszych osób w społeczeństwie kosztem jakości życia zwykłych ludzi. Zwykle, reszta społeczeństwa musi więcej płacić za te usługi, które kiedyś były zapewnione przez państwo za darmo. Rachunek za te usługi będzie dużo wyższy niż jakakolwiek oszczędność wynikająca z niższych podatków.

Zwolennicy prywatyzacji twierdzą, że dzięki konkurencji prywatne firmy są skuteczniejsze, a to co państwowe to biurokratyczne i nieskuteczny. Ale doskonała konkurencja, na której opierają libertariańskie idei Konfederacji, jest utopią. Szybko dochodzi do sytuacji monopolistycznej, powstania prywatnych karteli, i manipulacji rynku. Chcąc maksymalizować zyski, prywatne firmy szukają oszczędności kosztem jakością usług i bezpieczeństwa i podnoszą ceny. Ale często nie da pogodzić zapewnienie nawet minimalnych usług z ukazaniem zysk. Wtedy często państwo musi dopłacić tym prywatnym firmom, żeby mogli ukazać zysk (na przykład w UK rząd dopłacił prywatnym kolejom £17 mld w 2021 r., czyli dużo więcej niż koszt utrzymania kolei państwowych).

Mit 3. Możliwość rezygnacji z płacenia ZUS daje nam wybór i możliwość poprawienie nasze przyszłe emerytury i opiekę zdrowotną.

Fakt: Nasze składki ZUS płacą nie tylko za naszą emeryturę, ale również za opiekę zdrowotną i za nasze zwolnienie lekarskie. Konfederacja chce zlikwidować ZUS, dając nam co roku „bon zdrowotny” o wysokość 4 tys. zł. Niestety taka suma nie wystarczy nawet na zwykłą operację jak np. wycięcie wyrostka. Co Konfederacja na to? Według Mentzena, wiejska baba jest lepsza niż współczesna medycyna! Jeśli jednak chcemy się leczyć bezpiecznie i skutecznie, będziemy musieli płacić prywatnym firmom medycznym, sprzedając cały nasz majątek (jeśli w ogóle go mamy). „Odpowiedzialni ludzie ubezpieczają przed takimi sytuacjami”, wtórują Konfederaci. Owszem, ale ile będzie trzeba płacić tym prywatnym firmom ubezpieczeniowym? Firmy ubezpieczeniowe słyną z tego, że odmawiają wypłacenia odszkodowanie klientom, a jeśli ktoś będzie zdiagnozowany chorobą przewlekłą, firmy ubezpieczeniowe prawdopodobnie odmówią ubezpieczenia takiej osoby. Wystarczy patrzeć na sytuacji w Stanach Zjednoczonych, żeby zobaczyć, że polityka Konfederacji spowodowałaby katastrofę. W USA 30 mln amerykanów nia ma ubezpieczenia zdrowotnego, więc w ogóle nie mają dostępu do opieki zdrowotnej. A nawet jeśli ktoś ma ubezpieczenie, to pokrywa opiekę tylko do pewnej sumy. Ponieważ cały system jest prywatny, nawet najprostsze zabiegi kosztują dziesiątki tysięcy dolarów. Np. urodzenia dziecko bez ubezpieczenia w USA kosztuje $19 tys.! Taką przyszłość chce nam zapewnić Konfederacja.

Mit 4. Mniej państwa w gospodarce i mniej regulacji rynku pracy, zwiększy płacy.

Konfederacja chce osłabić ochronę pracy (co oznacza, że łatwiej będzie Cię zwolnić), atakować prawa związków zawodowych (osłabiając organizacje, które mogą chronić cię przed Twoją pracodawcą) i ograniczyć negocjacje zbiorowe (sprawiając, że będzie Ci trudniej uzyskać podwyżkę). Nie trzeba być geniuszem, żeby rozumieć, że to doprowadzi do większego wyzysku pracowników, zmniejszenia bezpieczeństwa zatrudnienia i obniżenia płac. Skorzystają na tym oczywiście bogaci kapitaliści. Natomiast ucierpią nie tylko zwykli pracownicy, ale również wykwalifikowani pracownicy i specjaliści, którzy dzisiaj dobrze zarabiają i uważają się za klasę średnią.

About Alternatywa Socjalistyczna

Alternatywa Socjalistyczna jest polską sekcją International Socialist Alternative
Scroll To Top