Home / Kraj / Zwolnienia w Żywieckich Zakładach Papierniczych

Zwolnienia w Żywieckich Zakładach Papierniczych

Żywiecki zakład papierniczy „Solali” po ponad 180 latach istnienia znalazł się w stanie likwidacji. Jak donosi Dziennik Zachodni, pracownicy pozostają bez wypłat za marzec a maszyny mają zostać wywiezione i sprzedane w celu pokrycia długu właściciela. Próby pozyskania inwestora dla fabryki spełzły na niczym, pozostawiając 150-osobową załogę bez żadnych informacji na temat przyszłości ich miejsc pracy.

Choć wszystko wskazuje na to, że prywatni inwestorzy są zainteresowani wyłącznie wyszarpaniem najlepszych kąsków z zakładu, a nie kontynuowaniem produkcji, to zdaniem likwidatora Romana Wysockiego, fabryka ma potencjał do dalszego funkcjonowania. Jak stwierdził w wywiadzie dla „Żywiec naszemiasto,pl”, zakład był wiodącym producentem papieru specjalistycznego i nawet w obecnych warunkach możliwe byłoby znalezienie niszy rynkowej dla jego produktów.

Alternatywa Socjalistyczna opowiada się za nacjonalizacją żywieckich Zakładów Papierniczych i wprowadzenia kontroli pracowniczej nad produkcją i finansami.

About Alternatywa Socjalistyczna

Alternatywa Socjalistyczna jest polską sekcją International Socialist Alternative

Leave a Reply

Scroll To Top