Home / Kraj / Wrocław: Dość antyspołecznej polityki miasta, czas na prospołeczną zmianę!
Wrocław: Dość antyspołecznej polityki miasta, czas na prospołeczną zmianę!

Wrocław: Dość antyspołecznej polityki miasta, czas na prospołeczną zmianę!

Treść ulotki rozdawanej na wrocławskim rynku podczas demonstracji „Dość antyspołecznej polityki miasta” 11 lutego 2023 roku.

Wrocław od lat urządzony jest przez neoliberałów, który bezwzględnie realizują swoją wizję miasta. Mamy więc miasto zaprzedane deweloperom, w którym ceny kupna i wynajmu mieszkań biją kolejne rekordy. Komunikację miejską jedną z najdroższych w kraju, której standard podsumowuje liczba wykolejeń tramwajów. Miasto rekordowych korków i smogu. Miasto ze słabą opieką społeczną, mała liczbą publicznych żłobków i przedszkoli, za to z dużą liczbą stanowisk w „radach programowych” dla kolegów i kliki prezydenta. Najwyższy czas na zmianę. Poniżej Kilka podstawowych postulatów, które pokazują w jakim kierunku powinien się zmieniać Wrocław, by stać się miastem zwykłych wrocławian, nie miastem należącym do kapitału.

Stop patodeweloperce, rozwój mieszkalnictwa komunalnego i socjalnego. Należy jak najszybciej opodatkować pustostany, a docelowo przejąć je na własność miasta by oddać je do zasobu komunalnego. Należy natychmiast wrócić do planowania urbanistycznego z prawdziwego zdarzenia. Plany zagospodarowania przestrzennego dla całego miasta. Koniec z deweloperską samowolką. Każde nowe osiedle musi mieć zapewnioną odpowiednią infrastrukturę i usługi.

Sprawny i darmowy transport zbiorowy. Należy wprowadzić bezpłatną komunikację miejską na terenie całego miasta. Jednocześnie położyć nacisk na budowę nowych linii tramwajowych i kolei aglomeracyjnej. Jednocześnie dbać o jakość usług MPK I odpowiednio wysokie standardy zatrudnienia w nim.

Walka z korkami i smogiem. Bezpłatna i sprawna komunikacja miejska pomoże też w walce z tymi plagami Wrocławia. Jednocześnie jak najszerzej rozwijać przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Rozwój przedszkoli i żłobków publicznych. Należy dążyć do tego by żłobki i przedszkola publiczne były w stanie zapewnić opiekę wszystkim wrocławskim dzieciom. Dobra tania – najlepiej darmowa – opieka i edukacja zamiast przedsiębiorstw nastawionych na zysk.

Dość przerzucania kosztów kryzysu energetycznego i inflacji na mieszkańców. Natychmiast obniżyć cenę wywozu śmieci i innych usług publicznych. Należy jak najszybciej utworzyć przedsiębiorstwo komunalne odpowiedzialny za wywóz śmieci, które będzie mogło działać „po kosztach” zamiast maksymalizować zysk kosztem wrocławian.

Miasto wzorowym pracodawcą. Zakaz outsourcingu i umów śmieciowych w urzędach i przedsiębiorstwach komunalnych, oraz wszystkich miejskich instytucjach. Zapewnienie wszystkim miejskim pracownikom wysokich standardów zatrudnienia i godnych płac, oraz wpływu na zarządzanie swymi przedsiębiorstwami.

Koniec z bizantyjskimi i PR-owymi wydatkami, bezwzględna walka z korupcją, kolesiostwem i nepotyzmem. Np. rezygnacja z finansowania zawodowych kapitalistycznych klubów sportowych jak piłkarski Śląska Wrocław, zamiast tego wsparcie sportu amatorskiego i oddolnych inicjatyw kulturalnych.

Dość podwyżek i przerzucania kasztów kryzysu na zwykłych mieszkańców Wrocławia. Dość arogancji władzy i nieliczenia się z Wrocławianami. Dość korupcji i marnotrawstwa publicznych pieniędzy. Dość neoliberalizmu i wszechwładzy deweloperów. Dość budowania miasta w interesie kapitału, a nie zwykłych mieszkańców i ludzi pracy!

About Alternatywa Socjalistyczna

Alternatywa Socjalistyczna jest polską sekcją International Socialist Alternative
Scroll To Top