Publikacje i artykuły poświęcone historii ruchu robotniczego
Urodziny Marksa: Dlaczego wciąż o nim mówimy?
5 maja 1818 roku urodził się Karol Marks, niemiecki filozof, ekonomista i współautor rewolucyjnego socjalizmu.
Read More »Publikacje i artykuły poświęcone historii ruchu robotniczego
5 maja 1818 roku urodził się Karol Marks, niemiecki filozof, ekonomista i współautor rewolucyjnego socjalizmu.
Read More »Pięćdziesiąt lat temu, 11 września 1973 r., generał Augusto Pinochet dokonał brutalnego przewrotu wojskowego, topiąc we krwi ruch rewolucyjny zainspirowany przez rząd Salvadora Allende. By upamiętnić tę rocznicę, ISA przygotowała serię artykułów wyciągających wnioski z tamtych wydarzeń.
Read More »Ruchu antyglobalistycznego nie da się utrzymać i zbudować, jeśli nie przedstawi się przekonującej socjalistycznej alternatywy, która powie, za czym jesteśmy i przeciwko czemu jesteśmy. Niektórzy jednak natychmiast zapytają "a co z Rosją? Z pewnością upadek Związku Radzieckiego udowodnił, że socjalizm zawiódł". Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przyjrzeć się historii i rozwojowi byłego Związku Radzieckiego.
Read More »Nasi meksykańscy towarzysze poinformowali nas dziś o śmierci Estebana Volkova, wnuka Trockiego, który był obecny, a nawet sam został ranny, podczas dwóch prób zamachu na Trockiego przez stalinowskich agentów w jego ówczesnym domu na wygnaniu w Meksyku. Druga próba zakończyła się sukcesem. Od tego czasu Esteban Volkov poświęcił swoje życie podtrzymywaniu przy życiu idei swojego dziadka i utrzymywaniu ich domu w Coyoacán jako pomnika wielkiego rewolucjonisty.
Read More »Historia została dokonana, gdy klasa robotnicza Paryża ustanowiła Komunę Paryską 18 marca 1871 roku. Był to pierwszy przykład społeczeństwa zarządzanego przez i dla klasy robotniczej - państwa robotniczego. Choć Komuna trwała tylko 72 dni, zdołała wprowadzić zmiany społeczne, które poprawiły życie mężczyzn i kobiet z klasy robotniczej w całym Paryżu. Wiele zmian osiągniętych w ciągu kilku tygodni w mieście zarządzanym przez zwykłych paryżan w 1871 r. to zmiany, o które wciąż walczymy w wielu częściach świata.
Read More »Z okazji 40. rocznicy wyborów do Rady Pracy w Liverpoolu pod przewodnictwem Militant. Publikujemy wywiad z członkiem ISA Laurence'em Coatesem, etatowym organizatorem Militant w Liverpoolu w latach 80.
Read More »Nakba, słowo, które tłumaczy się na jako "katastrofa", jest obchodzona 15 maja. Jest to dzień, w którym upamiętnia się wielką tragedię, jaka spotkała ludność palestyńską podczas wojny w 1948 roku i której skutki odczuwalne są do dziś.
Read More »Eleanor Marx, urodzona w 1855 roku, najmłodsza córka Karola Marxa i Jenny Von Westphalen, nieuchronnie spędziła dzieciństwo przesiąknięte politycznymi ideami i dyskusjami. Rzuciła szkołę i była kształcona przez ojca przy regularnym udziale Fryderyka Engelsa i jego partnerki Lizzy Burns. W wieku kilkunastu lat została zaufaną sekretarką ojca, w czasie gdy pracował on nad „Kapitałem”. To doświadczenie pozwoliło Eleanor głęboko zrozumieć kapitalistyczny system gospodarczy, wyzysk klasy robotniczej w jego ramach oraz jej kluczową rolę w zmianie systemu na socjalistyczny.
Read More »Słyszeliście o Marksie i Engelsie. Być może zostali oni krótko wspomnieni, a następnie odrzuceni na zajęciach z angielskiego lub historii w szkole średniej. Coś o kapitalizmie, rewolucji, "proletariacie" i "burżuazji" - cokolwiek to znaczy. Ale jakie były prawdziwe idee Marksa i Engelsa? Czy są one aktualne dzisiaj, ponad sto lat po śmierci tych myślicieli? Będę przekonywał, że tak, i że nie ma lepszego sposobu na przejście kursu wstępnego z historii społecznej i aktywizmu niż przeczytanie Manifestu.
Read More »Idee Lwa Trockiego i trockizmu były oczerniane i wypaczane zarówno w przeszłości, jak i teraz. Ale kim był Lew Trocki, czym jest trockizm i jakie ma znaczenie dla walki, z którą mamy dziś do czynienia?
Read More »